Przeskocz do treści

Trzmiele – budowa ogólna.

Budowa ogólna trzmieli jest podobna do budowy wszystkich owadów, czyli możemy wyróżnić w nim trzy główne elementy. Głowę, tułów i odwłok. Jednakże w każdej z tych części znajdują się dla nich charakterystyczne struktury.

Głowa

Głowa dosyć duża w porównaniu do reszty ciała. O sercowatym kształcie wierzchołkiem skierowanym w dół. Aparat gębowy podobnie jak u wszystkich pszczołowatych gryząco-ssący. Długość języczka stanowi kryteriom klasyfikacji trzmieli do dwóch grup - krótko lub długo języczkowych. Także stosunek długości do szerokości głowy służy do rozróżnienia gatunków i ułatwia ich rozpoznawanie. Przy czym trzmiele z wydłużonym głowami mają zwykle długie języczki.

Oczy umieszczone po bokach głowy o typowej dla owadów złożonej strukturze. Za narząd zmysłu służą trzmielą trzy przyoczka położone w okolicy czołowej oraz para czułek usytuowana w środkowej części głowy.

Tułów

Tułów stanowi przestrzeń dla mięśni. Do tułowia przymocowane są również 3 pary odnóży i 2 pary skrzydeł. Kończyn są o podobnej budowie ja u wszystkich owadów czyli składają się z biodra, krętarz, uda , goleni i stopy.

Z charakterystycznych struktur na pierwszej parze jest grzebyk do czyszczenia czułków, a na goleni ostatniej pary znajduje się koszyczek do przenoszenia pyłku

Skrzydła nie mają dodatkowych struktur choć kiedyś uważano je z zbyt małe aby mogły udźwignąć trzmiela.

Odwłok

Odwłok jest duży pękaty nadaję trzmielom pękatego wyglądu i jest bardzo kudłaty. Ubarwienie owłosienia stanowi cechę gatunkową lecz w przypadku niektórych gatunków może być mylne.

Na wierzchołku odwłoka znajduje się aparat żądłowy.

Bilbiografia

Nasze Trzmiele Mirosława Dylewska wyd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *