Informacje ogólne

Leszczyna pospolita zaliczana jest zwykle do rodziny brzozowatych. Na świecie występuje 15 gatunków leszczyn ale na terenie naszego kraju spotykamy tylko jeden. Najczęściej rośnie w formie krzewu dorastającego do 5-6 m. Jeśli ma wystarczająco dużo miejsca w około formuje coś na kształt bukietu. Z jednego punktu wyrasta kilka pędów, które rozrastają się równomiernie na wszystkie strony. Dożywa około 60 – 80 lat. Preferuje stanowiska zacienione o glebie wilgotnej raczej żyznej. W Polsce występuje posolicie.

Liść

Liść jajowaty lub odwrotnie jajowaty u nasady sercowaty. Krawędzie liści są ząbkowane, a blaszaka pokryta miękkimi włoskami oraz dobrze widocznym użyłkowaniu.

Kwiaty

Leszczyna pospolita jest rośliną jednopienną – na jednym osobniku obecne są zarówno kwiaty męskie i żeńskie.

Kwiaty żeńskie niepozorne reprezentowane jedynie przez 2-3 znamiona w formie czerwonych niteczek wyrastających z pąków

Kwiaty męskie reprezentowane przez kilku centymetrowe kotki zwisające ze szczytowych części gałęzi.

Owoc

Owoc chyba wszystkim znany – w formie orzecha osłoniętego zdrewniałą skorupką.

Znaczenie dla pszczelarstwa

Leszczyna pospolita jako pierwsza rozpoczyna kwitnienie i choć jest rośliną wiatropylną pszczoły zbierają jej pyłek, który w tym okresie stanowi bardzo cenne i potrzebne źródło białka. Z powodu swojej wiatropylności nie dostarcza nektaru. A sam pyłek uznawany jest oczywiście za pożytek rozwojowy. Okres kwitnienia rozpoczyna się już w lutym i trwa do marca.

Andrzej Migrała

BIBLIOGRAFIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *