Budowa ogólna trzmieli jest podobna do budowy wszystkich owadów, czyli możemy wyróżnić w nim trzy główne elementy. Głowę, tułów i odwłok. Jednakże w każdej z tych części znajdują się dla nich charakterystyczne struktury.

Głowa

Głowa dosyć duża w porównaniu do reszty ciała. O sercowatym kształcie wierzchołkiem skierowanym w dół. Aparat gębowy podobnie jak u wszystkich pszczołowatych gryząco-ssący. Długość języczka stanowi kryteriom klasyfikacji trzmieli do dwóch grup – krótko lub długo języczkowych. Także stosunek długości do szerokości głowy służy do rozróżnienia gatunków i ułatwia ich rozpoznawanie. Przy czym trzmiele z wydłużonym głowami mają zwykle długie języczki.

Oczy umieszczone po bokach głowy o typowej dla owadów złożonej strukturze. Za narząd zmysłu służą trzmielą trzy przyoczka położone w okolicy czołowej oraz para czułek usytuowana w środkowej części głowy.

Tułów

Tułów stanowi przestrzeń dla mięśni. Do tułowia przymocowane są również 3 pary odnóży i 2 pary skrzydeł. Kończyn są o podobnej budowie ja u wszystkich owadów czyli składają się z biodra, krętarz, uda , goleni i stopy.

Z charakterystycznych struktur na pierwszej parze jest grzebyk do czyszczenia czułków, a na goleni ostatniej pary znajduje się koszyczek do przenoszenia pyłku

Skrzydła nie mają dodatkowych struktur choć kiedyś uważano je z zbyt małe aby mogły udźwignąć trzmiela.

Odwłok

Odwłok jest duży pękaty nadaję trzmielom pękatego wyglądu i jest bardzo kudłaty. Ubarwienie owłosienia stanowi cechę gatunkową lecz w przypadku niektórych gatunków może być mylne.

Na wierzchołku odwłoka znajduje się aparat żądłowy.

Bilbiografia

Nasze Trzmiele Mirosława Dylewska wyd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *