Zapylacze

Pożytki wiosenne

Leszczyna pospolita

(Corylus avellana)

Informacje ogólne

Leszczyna pospolita zaliczana jest zwykle do rodziny brzozowatych. Na świecie występuje 15 gatunków leszczyn ale na terenie naszego kraju spotykamy tylko jeden. Najczęściej rośnie w formie krzewu dorastającego do 5-6 m. Jeśli ma wystarczająco dużo miejsca w około formuje coś na kształt bukietu. Z jednego punktu wyrasta kilka pędów, które rozrastają się równomiernie na wszystkie strony. Dożywa około 60 – 80 lat. Preferuje stanowiska zacienione o glebie wilgotnej raczej żyznej. W Polsce występuje pospolicie.

Liść

Liść jajowaty lub odwrotnie jajowaty u nasady sercowaty. Krawędzie liści są ząbkowane, a blaszaka pokryta miękkimi włoskami oraz dobrze widocznym użyłkowaniu.

Kwiaty

Leszczyna pospolita jest rośliną jednopienną – na jednym osobniku obecne są zarówno kwiaty męskie i żeńskie.

Kwiaty żeńskie niepozorne reprezentowane jedynie przez 2-3 znamiona w formie czerwonych niteczek wyrastających z pąków

Kwiaty męskie reprezentowane przez kilku centymetrowe kotki zwisające ze szczytowych części gałęzi.

 

Owoc

Owoc chyba wszystkim znany – w formie orzecha osłoniętego zdrewniałą skorupką.

Znaczenie dla pszczelarstwa

Leszczyna pospolita jako pierwsza rozpoczyna kwitnienie i choć jest rośliną wiatropylną pszczoły zbierają jej pyłek, który w tym okresie stanowi bardzo cenne i potrzebne źródło białka. Z powodu swojej wiatropylności nie dostarcza nektaru. A sam pyłek uznawany jest oczywiście za pożytek rozwojowy. Okres kwitnienia rozpoczyna się już w lutym i trwa do marca.

Leszczyna kwiatostan męski