Problemy niezakaźne
Zaziębienie czerwiu
ang. chilled brood
Zaziębienie czerwiu to stan, w którym na skutek zbyt długiego wychłodzenia następuje zamieranie czerwiu.
PRZYCZYNA
Dzieje się tak w chwilach niedostatecznego dogrzania przez robotnice gniazda, czyli:
– wiosną w momencie zbyt obszernego gniazda
– nagłego ochłodzenia
– w chwili nagłego ubytku pszczół – zwłaszcza po zatruciach
– przy intensywnym czerwieniu matki z jednoczesnym niedoborem pszczół wychowujący
– przy braku pokarmu
PATOGENEZA
Obniżenie temperatury doprowadza do przełamania bariery jelitowej, skutkiem tego jest, przedostanie się bakterii do hemocelu (jamy ciała pszczoły). Martwy czerw gnije następnie, zasycha i tworzy strupki. Zamieranie dotyczy skrajów ramek, czerw zasklepiony jest bardziej wrażliwy niż otwarty
OBJAWY
Zaziębienie czerwiu powoduje zamieranie zarówno larwy, jak i czerwiu krytego, choć częściej schorzenie występuje u czerwiu krytego. Najczęściej następuje na skraju gniazda lub na brzegach ramek i przybiera formę płatów.
Obumarły czerw matowieje, staje się obrzękły oraz zmienia barwę z perłowo białej na zielonkawo-szarą. Niekiedy da się wyczuć woń siarkowodoru. Martwa gnijąca larwa lub poczwarka wysycha „strupek” dający się łatwo wyciągnąć z komórki.
ROZPOZNANIE
Opiera się na wywiadzie, a zapobieganie na utrzymywaniu w pasiece tylko silnych rodzin. Jeśli dojedzie do zbytniego wychłodzenia gniazda należy je zwęzić i dogrzać, a pszczoły dokarmić ciepłym syropem cukrowym. Kiedy przyczyną jest ubytek pszczół należy uzupełnić braki robotnicami z innych rodzin.
DIAGNOSTYKA RÓŻNICOWA
BIBLIOGRAFIA
- Atlas chorób pszczół; G. Topolska, A. Gajda, U. Imińska; wyd. 2018
- Choroby pszczół; Z. Gliński,K.Kostro,D. Luft-Deptuła; wyd. 2006
- https://books.google.pl/books?id=pW44DwAAQBAJ&pg=PA560&lpg=PA560&dq=chilled+brood&source=bl&ots=VsOnefhtVQ&sig=ACfU3U1afq7liq4D05392fONdh5ERGQINg&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiliPjNwKDqAhUQmYsKHeR-DFUQ6AEwFnoECAkQAQ#v=onepage&q=chilled%20brood&f=false
lek. wet. Andrzej Migrała
specjalista chorób owadów użytkowych
technik pszczelarstwa